niedziela, 14 maja 2023

Motyle

     Na jednej z lekcji poruszaliśmy temat motyli. Bardzo mnie to zaciekawiło, bo pamiętam jako mała dziewczynka starałam się ze wszystkich sił złapać motyla na ogródku, ale on był zawsze szybszy. Najbardziej podobały mi się motyle zwane przeze mnie "cytrynki", a ich oficjalna natomiast nazwa brzmi listkowiec cytrynek lub latolistek cytrynek. Przede wszystkim moją uwagę zwracał ich żółty kolor. Ładnie się prezentował na tle słonecznej pogody. 


    Piękne, ładne i łagodne stworzenia. Ale czy na pewno? Motyli na całym świecie żyje ok. 150-170 tysięcy gatunków. Zamieszkują prawie całą planetę. Nie znajdzie się ich tylko na Antarktydzie. Jest to najliczniejsza grupa owadów zaraz po chrząszczach. Zazwyczaj motyle spożywają nektar kwiatowy, ale brakuje w nim soli mineralnych, dlatego muszą szukać innego źródła pożywienia. Może nim być błoto, odchody, krew, mocz, pot czy padlina. Do tej pory byłam przekonana, że te owady żywią się tylko nektarem. Jak widać człowiek uczy się całe życie.

    Muszę koniecznie wspomnieć o owadzie zwanym zmierzchnicą trupią główką. Jest to ćma, czyli inaczej motyl nocny. Ta grupa motyli prowadzi nocny tryb życia. Do tej pory nie wiedziałam, że ćma jest zaliczana do motyli. Przyznaję, żyłam w niewiedzy. Wracając do zmierzchnicy trupiej główki na tułowiu ma wzór przypominający czaszkę. Jak już można się domyślić stąd wzięła się jej nazwa. Na dodatek dawno temu wierzono, że ten owad szeptał czarownicy na ucho, kto w wiosce umrze. 


    Natomiast w pozycji spoczynkowej zlewa się z korą na której się znajduje. Rozłożone skrzydła barwy żółto-czarnej mają za zadanie przypominać, np. szerszenia. Zadaniem ich jest odstraszanie drapieżnika, a zaniepokojone zwierzę potrafi wydać nieprzyjemny, piszczący dźwięk. Wygląd oraz ten dźwięk raczej nie zachęcają do bliższego poznania tej jakże uroczej ćmy.

   Już kończąc dodam, że przeglądając różne strony internetowe natrafiłam na motyle z rodziny zawisaków. Powszechnym znanym przedstawicielem jest fruczak gołąbek. Podczas wysysania nektaru z kwiatów potrafi zawisnąć w powietrzu, dzięki przez bardzo szybki ruch skrzydeł. Bardzo przypominają kolibry.



Źródła zdjęć:https://swiatmakro.com/2012/03/19/latolistek-cytrynek-gonepteryx-rhamni-zwiastun-wiosny/; https://pl.wikipedia.org/wiki/Zmierzchnica_trupia_g%C5%82%C3%B3wka; https://pl.wikipedia.org/wiki/Fruczak_go%C5%82%C4%85bek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nowoczesne?

    Żyjemy w XXI wieku, w czasach, gdzie postęp technologiczny nigdy tak szybko się nie rozwijał. Mamy internet, telefony, komputery, sprzęt...