piątek, 26 maja 2023

Królik

    Interesuję się królikami, bo sama jestem właścicielką niesfornego królika miniaturki. Początki były dość ciekawe, bo jak się okazało to dużo wiedzy jeszcze nie wiedziałam. Moją wiedzę poszerzyły rozmowy podczas wizyt u weterynarza, czytanie na forach oraz po prostu obserwacja mojego pupila. Należy pamiętać, że królik miniaturowy to zwierzę, tak jak każde inne. Nie jest to zabawka, a zakup musi być przemyślany, bo te małe stworzenie jest dość wymagające i samo sobie nie poradzi. Zacznę najpierw od ciekawostek, żeby zachęcić do dalszej lektury. Może ktoś, dzięki temu poszerzy swoją wiedzę.

Ciekawostki 


  • Królik potrafi spać z otwartymi oczami i nawet chrapać. 
  • Jest bardzo inteligentny, autonomiczny i jak coś się mu nie spodoba potrafi tupnąć nogą. 
  • Jak się naje to potrafi podskoczyć i przewrócić się na plecy, ale musie się przede wszystkim czuć się bezpiecznie. 
  • Nie może mieć w klatce trocin, bo podrażniają mu oczy.
  •  Królik musi mieć stały dostęp do siana, bo jak nic nie je powyżej 12h dochodzi do zmian w układzie pokarmowym ze względu na kwaśne środowisko w żołądku. 
  • Królik ma dwa rodzaje kału dzienny i nocny. Nocny, tzw. cekotrofy jest zjadany od razu przez królika, bo jest bogaty w witaminy i składniki odżywcze.



Pokarm 

    Tak jak ludzie, króliki też mają swoją piramidę żywnościową. Na pierwszym miejscu jest siano i trawa, ponieważ trawa dostarcza niezbędne składniki odżywcze. Siano zastępuje trawę i pokrywa 70% dziennej racji pokarmowej. Wspomaga układ pokarmowy dostarczając błonnika. Królik jedząc siano ścierają sobie zęby. Gałązki czyszczą zęby i dbają o dziąsła, działają niczym pasta do zębów. Zioła dostarczają niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu królika. Granulat to karma z skoncentrowanym pokarmem dla królika. Warzywa posiadają niezbędne minerały i witaminy, białka i węglowodany. Urozmaicają dietę, ale nie wolno podawać warzyw kapustnych, bo powodują wzdęcia. Owoce należy podawać okazjonalnie jak przysmak, bo mają dużo cukru w sobie i są kaloryczne. Należy unikać karm z zbożem lub samego zboża, bo powodują, że króliki szybko tyją.


Stan zdrowia

    Króliki same sobie czyszczą uszy. Zewnętrzną część ucha czyszczą przednimi łapami, a do wewnętrznej używają tylnej łapa jak patyczka do uszu. Pazurki powinny być przycinane, bo w domowym środowisku się nie ścierają same i zbyt długie powodują ból. Uszy służą do regulacji temperatury. W lato są niczym klimatyzacja, a w zimę pełnią rolę grzejnika. Naczynia krwionośne w jego uszach rozszerzają się i zaczynają przepuszczać przez siebie dużą objętość krwi, która poruszając uszu, stopniowo ochładza się w wyniku kontaktu z powietrzem i powraca do ciała. Kiedy jest zimno naczynia krwionośne zwężają się, a krew krąży tylko przez narządy chronione grubym futrem, zatrzymując ciepło wewnątrz ciała. 

Myksomatoza 

    Choroba zakaźna wywołana przez wirusy. Przenoszą ją komary, pchły i roztacza. Jest niegroźna dla człowieka. Szybko rozprzestrzenia się, a objawy to obrzęk wokół głowy i oczu oraz narządów płciowych, zapalenie spojówki. Temperatura królika wynosi, wtedy 43 stopnie Celsjusza.

Pomór królików 

    Choroba wirusowa, zakaźna, przenosi się za pośrednictwem legowiska, pokarmu a nawet innych zwierząt i opiekuna oraz przez kontakt z innym chorym królikiem. Atakuje w ciągu 48 godzin i charakteryzuje się osłabienie i dusznościami u zwierzęcia. Z nosa wycieka płyn, ma formę krwawą pianistą, pojawiają się zmiany w narządach wewnętrznych – wątroba i płuca. 

    Są to najbardziej powszechne choroby wśród królików - myksomatoza i pomór królików. Śmiertelność dochodzi do 100% , żeby temu zapobiec należy szczepić króliki. Problemy stomatologiczne

Problemy stomatologiczne 

    Czasami do chodzi do tego, że zęby króliczę rosną krzywo, nie ścierają się i są za długie. Sprawiają wtedy ból i królik przestaje jeść, co jest niebezpiecznie dla niego. Trzeba wtedy odwiedzić weterynarza, który przytnie zęby. Niekiedy wizyty będą regularne. Czasami jakby się cofają w głąb czaszki. Lekarz może zdecydować o koniecznym usunięciu zębów.

Nowotwór złośliwy

    Królik tak jak ludzie chorują na raka. W ich przypadku najczęściej atakowany jest układ rozrodczy, potem przerzuca się na inne narządu wewnętrzne. Królik chory mało je i jest osowiały, okolice narządów płciowych są napuchnięte. Dlatego zalecana jest sterylizacja i kastracja, aby zminimalizować ryzyko zachorowania oraz aby uspokoić hormony.


Królik jak każde inne zwierzę wymaga opieki i troski. Choruje tak samo jak każdy inny pupil i wymaga odpowiedniej diety. Mogę z całego serca napisać, że jest to bardzo kochane stworzenie. Chociaż czasami ma humorki, ale kto ich nie ma.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nowoczesne?

    Żyjemy w XXI wieku, w czasach, gdzie postęp technologiczny nigdy tak szybko się nie rozwijał. Mamy internet, telefony, komputery, sprzęt...