- Królik potrafi spać z otwartymi oczami i nawet chrapać.
- Jest bardzo inteligentny, autonomiczny i jak coś się mu nie spodoba potrafi tupnąć nogą.
- Jak się naje to potrafi podskoczyć i przewrócić się na plecy, ale musie się przede wszystkim czuć się bezpiecznie.
- Nie może mieć w klatce trocin, bo podrażniają mu oczy.
- Królik musi mieć stały dostęp do siana, bo jak nic nie je powyżej 12h dochodzi do zmian w układzie pokarmowym ze względu na kwaśne środowisko w żołądku.
- Królik ma dwa rodzaje kału dzienny i nocny. Nocny, tzw. cekotrofy jest zjadany od razu przez królika, bo jest bogaty w witaminy i składniki odżywcze.
Stan zdrowia
Króliki same sobie czyszczą uszy. Zewnętrzną część ucha czyszczą przednimi łapami, a do wewnętrznej używają tylnej łapa jak patyczka do uszu. Pazurki powinny być przycinane, bo w domowym środowisku się nie ścierają same i zbyt długie powodują ból. Uszy służą do regulacji temperatury. W lato są niczym klimatyzacja, a w zimę pełnią rolę grzejnika. Naczynia krwionośne w jego uszach rozszerzają się i zaczynają przepuszczać przez siebie dużą objętość krwi, która poruszając uszu, stopniowo ochładza się w wyniku kontaktu z powietrzem i powraca do ciała. Kiedy jest zimno naczynia krwionośne zwężają się, a krew krąży tylko przez narządy chronione grubym futrem, zatrzymując ciepło wewnątrz ciała.
Myksomatoza
Choroba zakaźna wywołana przez wirusy. Przenoszą ją komary, pchły i roztacza. Jest niegroźna dla człowieka. Szybko rozprzestrzenia się, a objawy to obrzęk wokół głowy i oczu oraz narządów płciowych, zapalenie spojówki. Temperatura królika wynosi, wtedy 43 stopnie Celsjusza.
Pomór królików
Choroba wirusowa, zakaźna, przenosi się za pośrednictwem legowiska, pokarmu a nawet innych zwierząt i opiekuna oraz przez kontakt z innym chorym królikiem. Atakuje w ciągu 48 godzin i charakteryzuje się osłabienie i dusznościami u zwierzęcia. Z nosa wycieka płyn, ma formę krwawą pianistą, pojawiają się zmiany w narządach wewnętrznych – wątroba i płuca.
Są to najbardziej powszechne choroby wśród królików - myksomatoza i pomór królików. Śmiertelność dochodzi do 100% , żeby temu zapobiec należy szczepić króliki. Problemy stomatologiczne
Problemy stomatologiczne
Czasami do chodzi do tego, że zęby króliczę rosną krzywo, nie ścierają się i są za długie. Sprawiają wtedy ból i królik przestaje jeść, co jest niebezpiecznie dla niego. Trzeba wtedy odwiedzić weterynarza, który przytnie zęby. Niekiedy wizyty będą regularne. Czasami jakby się cofają w głąb czaszki. Lekarz może zdecydować o koniecznym usunięciu zębów.
Nowotwór złośliwy
Królik tak jak ludzie chorują na raka. W ich przypadku najczęściej atakowany jest układ rozrodczy, potem przerzuca się na inne narządu wewnętrzne. Królik chory mało je i jest osowiały, okolice narządów płciowych są napuchnięte. Dlatego zalecana jest sterylizacja i kastracja, aby zminimalizować ryzyko zachorowania oraz aby uspokoić hormony.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz